Typ fotenia: Novorodenecké fotenie


Novorodenecké fotenie si zarezervujte ešte počas tehotenstva. Fotenie novorodencov je najvhodnejšie hneď po príchode z pôrodnice, do 10-teho, max.14-teho dňa života dieťatka. Vtedy sú bábätká ešte dosť spavé, netrápia ich koliky a fotenie nie je pre nich stresujúce, nakoľko väčšiu časť fotenia prespia.
Fotenie môže trvať 2 – 3hod., záleží aj od toho ako bábätko spolupracuje.

Treba prihliadať aj na jeho potreby, akými sú kŕmenie, prebalovanie, tíšenie, príp. uspávanie. Pri fotení novorodencov zapínam v miestnosti ohrievanie, príp. používam výhrevnú podložku, to zn. že bábätko je stále v teple a neochladne, keďže sa fotí prevažne nahé. Preto sa aj vy dospelí oblečte tak, aby vám nebolo príliž horúco?.
Fotky sú najkrajšie, keď bábätko spinká. S bábätkom pracujem ja, ak mu nejde zaspať, väčšinou pomáha zabalenie (zviazanie). Zabalíme, uspíme, pofotíme a pomaly odbaľujeme. Nie vždy to však musí mať takýto priebeh. Ak maličké stále spinká, fotíme ho aj nahé, príp. trošku zahalené. Keď je potrebné mamina dokŕmi a pokračujeme.
K takémuto foteniu používam rôzne wrapy. Fotenie vo wrapoch (alebo inak povedané v uzlíčkoch) je pre novorodenca najprirodzenejšou polohou, ktorá mu je dobre známa z bruška?.

Ďalej používam rôzne dečky, kožušinky, čelenky, čiapky, košíky a pod. Preto nemúsíte brať bábätku nič k oblečeniu. Prineste si však pre maličké nejakú deku na zakrytie, kým sa bude meniť scéna, plienky a papanie, vodu, cumeľ, jednoducho to, čo potrebujete, keď ste s ním mimo domova. Môže sa stať, že plienok spotrebujeme viac?. Nie je nič výnimočné, že sa nám detičky počas fotenia pocikajú, príp. pokakajú. Všetky použité veci však po každom fotení periem.
Ešte pred fotením si dohdoneme čo sa vám páči, príp. aká je vaša obľúbená farba v ktorej by sme fotili. Ja na základe vašej požiadavky už vopred pripravím set-up na fotenie. Pred cestou na fotenie bábätku oblečte ľahko rozopínacie oblečenie (najlepšie rozopínacie body), pretože väčšinou v aute zaspia a po vybratí sa dajú fotiť aj bez zobudenia. Dieťatku pred fotením nekrémujte ritku a ak má ešte popis na telíčku od pôrodnice, prosím aspoň 1 deň pred fotením ho umyte. Je najlepšie keď bábätko príde na fotenie nevyspaté, ale spokojné.
Pre fotenie rodičov s dieťatkom si odporúčam vziať k oblečeniu niečo svetlé, príp. telové farby oblečenia. Bielou farbou a jemnými tónmi nič nepokazíte. Dôležité je, aby sme nechali vyniknúť to najpodstatnejšie.

Ockovia chcú mať často fotografie, kde držia bábo na rukách, v tomto prípade si prineste tielko, tričko s krátkym rukávom, najlepšie elegantné polo tričko či košeľu.
Ak sa vám páčia fotky „čierne na čiernom“, kde rovnako nechávame vyniknúť najmä dieťatko, odporúčam si vziať na oblečenie aj čierne veci. Pre mamičky mám v ateliériku množstvo šiat k zapožičaniu.

V prípade záujmu (v mojom blízkom okolí), je možné vycestovať za vami domov na lifestyle fotenie, kde fotíme u vás doma vo vašom prirodzemom prostredí. Na takéto fotenie môžem priniesť aj setup pre samotné fotenie bábätka. Takéto fotenie je však možné len vtedy, ak to umožňujú vaše priestorové
a svetelné podmienky, čo prekonzultujeme vopred.