Typ fotenia: Novorodenecké fotenie


Novorodenecké fotenie si zarezervujte ešte počas tehotenstva. Fotenie novorodencov je najvhodnejšie hneď po príchode z pôrodnice, do 10-teho, max.14-teho dňa života dieťaťa. Vtedy sú detičky ešte dosť spavé, netrápia ich koliky a fotenie nie je pre nich stresucúce nakoľko väčšiu časť prespia.
Fotenie môže trvať aj 2 – 3hod., záleží aj od toho ako bábätko spolupracuje.

Treba prihliadnúť aj na jeho potreby, kedy ho treba nakŕmiť, prebaliť, utíšiť, príp. uspať. Pri fotení novorodencov zapínam ohrievanie v miestnosti, príp. používam výhrevnú podložku, tak sa nemusíte báť, žeby bábätko príliž ochladlo, keďže sa fotia prevažne nahé. Preto sa aj vy dospelí oblečte tak, aby vám nebolo veľmi teplo🙂.
Fotky sú najkrajšie, keď bábätko spinká. S bábätkom pracujem ja, ak mu nejde spinkať, väčšinou pomáha zabalenie (zviazanie). Zabalíme, uspíme, pofotíme a pomaly odbaľujeme. Ak maličké stále spinká, fotíme ho aj nahé, príp. trošku zahalené. Keď je potrebné maminka dokŕmi a pokračujeme.
K takémuto foteniu používam rôzne wrapy, dečky, kožušinky, čelenky, čiapky, košíky a pod. Preto nemúsíte brať bábätku nič k oblečeniu. Prineste si však pre maličké nejakú deku na zakrytie, kým sa bude meniť scéna, plienočky a papanie, vodu, cumeľ, jednoducho to čo potrebujete, keď ste s ním mimo domova. Môže sa stať, že plienok spotrebujeme viac, nie je ani nič výnimočné, že sa nám detičky počas fotenia pocikajú, príp. pokakajú. S tým treba počítať.Všetky použité veci po každom fotení periem.

Ešte pred fotením si dohdoneme čo sa vám páči, príp. aká je vaša obľúbená farba v ktorej by sme fotili. Ja na základe vašej požiadavky už vopred pripravím set-up na fotenie. Pred cestou na fotenie bábätku oblečte ľahko rozopínacie oblečenie (najlepšie rozopínacie body), pretože väčšinou v aute zaspia a po vybratí sa dajú fotiť aj bez zobudenia. Dieťatku pred fotením nekrémujte ritku a ak má ešte popis na telíčku od pôrodnice, prosím 2 dni pred fotením ho umyť. Je najlepšie keď bábätko príde na fotenie nevyspaté, ale spokojné.
Pre fotenie rodičov s dieťatkom si odporúčam vziať k oblečeniu niečo svetlé, príp. telové farby oblečenia. Bielou farbou a jemnými tónmi nič nepokazíte. Dôležité je, aby sme nechali vyniknúť to najpodstatnejšie.

Ockovia chcú mať často fotografie, kde držia bábo na rukách, v tomto prípade si prineste tielko, tričko s krátkym rukávom, najlepšie elegantné polo tričko či košeľu.
Ak sa vám páčia fotky „čierne na čiernom“, kde rovnako nechávame vyniknúť najmä dieťatko, odporúčam si vziať na oblečenie aj čierne veci.

V prípade záujmu (v mojom blízkom okolí), je možné vycestovať za vami domov na lifestyle fotenie, kde fotíme u vás doma vo vašom prirodzemom prostredí. Na takéto fotenie môžem priniesť aj setup pre samotné fotenie bábätka. Takéto fotenie je však možné len vtedy, ak to umožňujú vaše priestorové
a svetelné podmienky, čo prekonzultujeme vopred.